Zárásához közelít a PRIME Projekt – PIB ülés Komáromban

Egyéb kategória, hírek, Kutatási eredmények | 0 hozzászólás

Október 4-5-én Komárom (Komarno, Szlovákia) adott otthont a „Promoting and Improving Existing Methods of Youth Participation” (PRIME) Projektirányító Bizottsági ülésének. A projekthez Magyarország, Szlovákia és Románia ifjúsági szakemberei – pedagógusok, ifjúsági referensek – csatlakoztak, akik közös célként a fiatalok aktív közéleti szerepvállalását kívánják elősegíteni és támogatni.

A találkozó helyszíne a Selye János Egyetem Konferencia Központ VIP terme volt, ahol péntek délután 16:00 órakor kezdődött a regisztráció. A megnyitóra 17:30-kor a Főnix étteremben került sor, ahol Dr. Juhász György, az egyetem rektora és Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke is köszöntötte a résztvevőket.

A megnyitót követően kerekasztal-beszélgetés zajlott a felvidéki magyar nyelvű oktatás helyzetéről. Dr. Bauer Béla moderátor irányítása alatt több ismert szakember és vezető osztotta meg tapasztalatait, köztük Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója, valamint a fiatalok képviseletében Mészáros János, a Selye Hallgatói Önkormányzat korábbi elnöke.

Andruskó Imre, aki régóta elkötelezett híve a felvidéki magyar oktatás fejlesztésének, kiemelte a magyar iskolák előtt álló kihívásokat. Szó esett a magyar nyelvű tankönyvek és tananyagok hiányáról, valamint arról, hogy a helyi oktatási intézmények gyakran kevesebb támogatást kapnak, mint a szlovák nyelvű iskolák. Andruskó hangsúlyozta, hogy a magyar identitás megőrzéséhez és a kulturális gyökerek ápolásához elengedhetetlen a minőségi magyar nyelvű oktatás biztosítása a régióban.

A beszélgetés résztvevői abban egyetértettek, hogy a magyar nyelvű iskolák nem csupán oktatási intézmények, hanem közösségformáló helyszínek is, amelyek a felvidéki magyar fiatalok identitásának megőrzésében és fejlesztésében játszanak központi szerepet. Mészáros János, aki a fiatalok szemszögéből világított rá az oktatás fontosságára, rámutatott, hogy a magyar iskolák támogatása nemcsak az oktatás minőségét, hanem a közösségi kohéziót is erősíti, és fontos szerepet játszik abban, hogy a magyar fiatalok szülőföldjükön maradjanak és ott építsenek karriert.

Dr. Juhász György, a Selye János Egyetem rektora hangsúlyozta, hogy a magyar nyelvű oktatás jövője érdekében elengedhetetlen az intézmények közötti együttműködés és a tapasztalatcsere. A konferencián elhangzott, hogy a helyi iskolák és civil szervezetek közösen törekednek arra, hogy olyan projektek induljanak el, amelyek segítik a magyar nyelvű oktatás fejlődését és fenntartását Szlovákiában.

A résztvevők kiemelték annak fontosságát, hogy a fiatalokat aktívan bevonják a felvidéki magyar oktatás jövőjének alakításába. Mészáros János szerint a hallgatói önkormányzatok és ifjúsági szervezetek szerepe kulcsfontosságú, hiszen ezek a fiatalok egyúttal a magyar nyelvű oktatás iránti elköteleződés példái és formálói is lehetnek.

Összességében a beszélgetés rávilágított arra, hogy a felvidéki magyar nyelvű oktatás megőrzése, fejlesztése és korszerűsítése nélkülözhetetlen a helyi közösségek számára. A PRIME projekt célja, hogy ilyen beszélgetések és közös szakmai kezdeményezések révén hosszú távon támogassa a magyar nyelvű oktatási intézmények munkáját és a fiatalok közéleti részvételét a Kárpát-medencében.

A szombati program a Selye János Egyetem VIP termében folytatódott, ahol a résztvevők a NIT Ifjúsági Párbeszéd kutatásának eredményeivel ismerkedhettek meg dr. Bauer Béla előadásában. A nap további részében pénzügyi és adminisztratív kérdéseket egyeztettek, majd a projekt akadémiai publikációs terveiről, mintadokumentumokról és képzési programokról tanácskoztak a szakértők.